تبلیغات
basijbiamnoor - اندیس ها و شاخص های پژوهش علمی
شنبه 19 تیر 1395  10:10 ب.ظمشاوران تهران

کیفیت علمی، در ذات قابل بیان بوسیله هیچ اندیسی نیست. هر اندیسی سعی در کمی سازی این کیفیت دارد فقط می تواند از پنجره محدودی به این موضوع کیفی بنگرد. اما به هر حال ما در جهان ی پیچیده و متنوع امروزی ناگزیر به مراجعه به این بیانات کمی از این هویت کیفی هستیم. اندیس های علمی-پژوهشی نشان می دهند (تلاش می کنند تا نشان دهند) که اثر پژوهشی (یا یک پژوهشگر) تا چه میزان خوب بوده است. این که این بیان تا چه میزانی درست باشد، بسته به کیفیت اندیس مساله جامعه علمی مورد نقد دارد.

تعداد انتشارات علمی
اولین سوالی که چند سال پیش در برخورد با پژوهشگر می شد، سوال کردن درباره تعداد مقالات علمی بود. به هر حال وقتی در جامعه مورد نقد با تعداد انگشت شماری پژوهشگر مواجهیم که تعداد خیلی محدودی کار پژوهشی منتشر کرده اند، صرف داشتن یک مقاله و در وهله بعد تعداد این داشته ها با اهمیت زیاد می شود. یآدم نمی رود که سال ۸۴ با کلی بدرقه و … با دوست ها از تبریز جهت ارائه یک متن کنفرانس دانشجویی راهی کرمان شدیم. شما تنها روی نقشه تبریز کرمان را پیدا بکنید به مسیر طی شده تذکر بکنید . :) نزدیک ۱۵ نفر هم کلاسی از تبریز با اتوبوس به تهران رفتیم تا عصر معطل خیابان های تهران بودیم تا زمان قطار برسد و بعد ما بعد از ۳۰ ساعت از مبدأ (تبریز) به مقصد (تهران) برسیم برای چه؟ برای ارائه یک متن دانشجویی به خیل عظیم مشتاقانی از از جای جای این سرزمین پهناور به هر روشی خود را به کرمان رسانده اند تا ببینید ما چگونه با کنترل کننده PWM برای یک موتور، جهان ی علم را تکان داده ایم.

متن آی اس آی (ISI)
کمی که گذشت، هم در بعد خرد (از دید پژوهشگر) و هم در بعد کلان (از دید سیاست علمی کلان کشور)، نیاز می شود که صرف تعداد انتشار بیان نباشد و در سلسله هرم مازلو پژوهش، نیاز به کیفیت حس می شود. برای همین ارائه مطلب در مجلات آی اس آی (ISI) مد نظر قرار می گیرد. پس دانشجویانی که وهله قبل نیاز پژوهشی (تعداد انتشار) را ارضا می کنند، وارد این اندیس دهی می شوند فکر و ذکرشان ارائه مقاله با اندیس آی اس آی می شود. کم کم ضریب تاثیر (Impact Factor) مجله با اهمیت زیاد می شود. این ضریب نشان می دهد که این مجله تا چه میزان ی مورد استناد مجلات دیگر است . کارهای موفق تر علمی، در مجلات با ضریب تاثیر بالاتر، انتشار می شوند بقیه و نیز آنهایی که تازه وهله قبل را رد کرده اند، با مجلات با ضرایب تاثیر پایین، کار را جلو می برند.

ارزش علمی مجله محور، ارزش علمی مقاله محور
کمی می گذرد تعداد زیاد ی پژوشگر تلاش گر، مقالات بسیاری را در مجلات مختلف آی اس آی چاپ می کنند. دیگر صرف تعداد مقالات آی اس آی و حتی اشاره به ضریب تاثیر مجله، توانایی تفکیک کیفیت چندانی ندارد. در این وهله به جای اهمیت علمی مجله محور، اهمیت علمی مقاله محور بیان می شود. به مفهوم اینکه مستقل از محل انتشار، خودِ کار چقدر مهم و قابل استناد علمی است و مورد تذکر افراد دیگر در جامعه علمی قرار گرفته است.

اندیس اچ – H-index
یکی از این اندیس های مقاله محور که مستقل از مجله محل انتشار مطلب ، خود مقالات (پژوهشگر) را مورد بررسی قرار می دهد، اندیس اچ است. این اندیس به این صورت حساب می شود.
اندیس اچ یک پژوهشگر مساوی با عدد n است، اگر او n متن داشته باشد که هر کدام حداقل n بار مورد استناد علمی قرار گرفته باشند.

توجه بکنید که احتمالا نفر ۱۰۰ تا مقاله داشته باشد. اما اندیس اچ او تنها سه شود. جهت محاسبه آسان این اندیس کافی است، مقالات خود را بر حسب تعداد ارجاع (refer) مرتب بکنید و از بالا شروع کنید به حرکت به پایین و تاجایی در لیست تا سطر n، پایین بایید که مقالات بالاتر حداقل n بار ارجاع شده باشند. مثال زیر شاید مفید باشد. فرض بکنید فردی ۲۰ متن دارد که به ترتیب تعداد ارجاعات زیر را دارند.

۳۳ ۱۱ ۸ ۷ ۶ ۳ ۳ ۲ ۲ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰

اندیس اچ در این حالت مساوی با پنج می شود، چون تنها پنج مقاله اول هستند که حداقل پنج بار مورد ارجاج بوده اند. عکس بالا در ابتدای این پست، شیوه محاسبه اندیس اچ را نشان می دهد.

اندیس جی – G-index
اندیس دیگری که کارکرد مشابهی دارد، اندیس جی است . این اندیس به صورت زیر محاسبه می شود.
با داشتن، لیستی از مقالاتی که به ترتیب ارجاع از بالا به پایین لیست شده اند، اندیس جی بزرگترین عدد n است که اگر تا n مورد در لیست حرکت کنیم، مقالات تا n، مجموعاً حداقل به تعداد n به توان دو، ارجاع دریافت کرده باشند.

در مثال بالا اندیس جی مساوی است با، ۸٫ زیرا اگر n را مساوی با ۸ در نظر بگیریم، می بایست مجموعاً ۸ به توان ۲ یعنی ۶۴ ارجاع داشته باشیم که با جمع بستن هشت عدد اول داریم:

۳۳ + ۱۱ + ۸ + ۷ + ۶ + ۳ + ۳ + ۲ = ۷۳
که بزرگتر از ۶۴ است.

اندیس آی۱۰ – i10-index
این اندیس توسط گـوگل در پروژه اسکولارش معرفی شده مورد مصرف قرار می گیرد.
این اندیس تعداد مقالاتی را می شمرد که حداقل ۱۰ بار مورد استناد قرار گرفته اند.

درباره مثال بالا، اندیس آی۱۰ مساوی با دو خواهد بود. اگر مطلب سوم این پژوهشگر دو ارجاع دیگر دریافت نماید، اندیس آی۱۰ او مساوی سه خواهد شد.

برای محاسبه اندیس ها چه بایستی کرد؟
این اندیس ها با ارتباطات تعریف شده، به صورت دستی قابل محاسبه هستند . اما نرم افزاها و سرویس هایی نیز برای محاسبه وجود دارند. در این بین احتمال دارد کامل ترین سرویس را اسکولار گـوگل (Google Scholar) ارائه می دهد. بطور برای پروفایل اسکولار گوگــل که به طور اتوماتیک اندیس های i10 و H را جهت هر فرد نمایش می دهند. بطور مثال پروفایل اسکولار من در گوگــل در این لینک (+) این مقادیر را نمایش می دهد. برای من اندیس های i10 و H در این لحظه (ماه ژوئن ۲۰۱۲) هر دو مساوی با عدد ۸ هستند .

انتقادات وارده

به اندیس های مورد اشاره در بالا بعضی انتقادات عمومی بیان است که من به عنوان نظر شخصی به برخی از آنها در این لینک(مهم ، مرکز آریا)،اشاره کردم. اما انتقادات غیر عمومی علمی هم در این بین بیان می باشند که لیست کاملتری از آنها را در این لینک ویکی پدیا (+) می توانید تحقیق نمایید. ولی به طور خلاصه:
این اندیس ها از ضعف عمومی مهندسی شدن برخوردارند. رفرنس دهی در تنیده مهندسی شده بوسیله برنامـه های حال حاضر به آسانی قابل شناسایی نیستند. ولی به نظر من به زودی این مساله با ارائه سرویس های هوشمند تر رفع خواهد شد.
اندیس اچ و اندیس آی۱۰ به کارهای ارزشمند علمی ارزش چندانی نمی دهند. مثلاً ممکن است فردی کاری ارائه کرده باشد که چندین هزار بار مورد ارجاع قرار گرفته باشد. این اندیس ها این کار را تنها یک بار می شمارند.
اندیس جی افراد را به باستانگرایی پژوهشی سوق می دهد افرادی که مثلاً ۳۰ سال پیش کار زیاد بزرگی انجام داده اند، احتمال دارد به غره شدن به آنها، حوصله کارهای را نداشته باشند، چون این اندیس به شدت حافظه گراست و کارهای بهتر قبلی را تا مدتها فراموش نمی نماید .


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

معرفی عطرهای رویایی سال ۲۰۱۶..........شنبه 8 آبان 1395

هاست وردپرس با قالب رایگان وردپرس و دامنه رایگان..........پنجشنبه 28 مرداد 1395

دریافت فیلم زیبا خارجی Central Intelligence 2016 با..........پنجشنبه 21 مرداد 1395

قلم قرآن خوان چیست؟..........شنبه 2 مرداد 1395

دریافت موسیقی جدید میثم ابراهیمی به نام هم اکنون اکنون..........یکشنبه 27 تیر 1395

انواع طراحی وب سایت بر اساس رابط فرد ی وب..........شنبه 26 تیر 1395

اندیس ها و شاخص های پژوهش علمی..........شنبه 19 تیر 1395

متن موزیک یاس و آمین بغض یعنی..........پنجشنبه 27 خرداد 1395

روش دستیابى به منابع و فهرست‌بردارى از آنها..........سه شنبه 25 خرداد 1395

تکست موزیک میدونی از پویا سالکی..........پنجشنبه 6 خرداد 1395

مفهوم آی اس آی ISI..........جمعه 31 اردیبهشت 1395

Vst و Vsti چیست ؟..........چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395

همه چیز در مورد موسیقی پاپ..........یکشنبه 29 فروردین 1395

متن آهنگ زده به سرم ناصر صدر..........شنبه 28 فروردین 1395

تکست موزیک شال از روزبه نعمت الله..........دوشنبه 16 فروردین 1395

همه پستها